Диабетът при кучетата: Все по-често срещан, но все така неизвестен и безинтересен
А защо да не удължим живота на любимеца си с елементарна превенция?
Все по-често при домашните животни се констатира появата на диабет. Това е следствие на оказаното ни влияние върху живота на животните – начин на хранене и качество на храната, недостатъчно движения, затлъстяване, стрес в ежедневието или при обучение или работа с животното, натоварване на недостатъчно устойчив организъм при смяна на сезоните. При тях влиянието на диабета е по-незабележимо в крайните си степени, особено при по-късно заболелите животни поради по-краткия живот на домашните любимци, откъдето и по-краткото време за увреждане на организма. Но това не означава, че той не е наличен и не съкращава дните които можем да прекараме с четирикраките членове на семейството ни.
Видове диабет
- Захарен диабет – тип I / инсулинозависим / – възниква в млада възраст и се съпровожда с намалена или напълно отсъстваща секреция на собствен инсулин. Единственият метод за лечение на диабет от този тип са пожизнените инжекции с инсулин. Без това лечение, болните умират от кетоацидоза.
- Захарен диабет – тип II / инсулинонезависим / – възниква в средна възраст. При него секрецията на собствен инсулин е съхранена, но е недостатъчна и носи неправилен характер. Въвеждането на екзогенен инсулин не е обезателна, по-скоро се набляга на правилно подбраната диета. Кетоацидоза се развива рядко. Захарният диабет е разпространен при котките и кучетата в съотношение приблизително 1:200 – 1:500. Породна предразположеност показват-пинчери, териери, пудели, дакели, в по-малка степен цвергшнауцери и бигъли. По-често боледуват женските кучета и котараците. Предразполагащ фактор за развитие на диабет тип II е затлъстяването, докато диабет тип I носи по-скоро наследствен характер.
Симптоми
Клиничните симптоми могат да варират в зависимост съпътстващи заболявания/състояния. Кучето ви може да не показва никакви конкретни и сериозни симптоми, особено тези които се приемат за временна, хормонална или стрес индуцирана хипергликемия. Някои от най-често срещаните симптоми са:
- Повишена жажда (Полидипсия)
- Повишено уриниране (Полиурия)
- Депресия
- Загуба на тегло
- Затлъстяване
- Повишен глад
- Дехидратация
- Катаракта
- Зачервяване на очите (поради възпаление на кръвоносните съдове)
- Увеличение на черния дроб
- Увреждане нервите по крайниците
- Тежка депресия (в случаите на много високо ниво на кръвната захар)
- Незаздравяващи рани; инфекцията се увеличава, тъй като излишната захар в кръвта храни гъбичките и бактериите причинители.
- Увреждане на тъканите (поради окисляване (изгарящ ефект) на излишъка от захар в тъканите).
Причини за появата на диабет
Основните причини за появата на висока кръвна захар при кучетата биват силно стресовите ситуации, вредни лекарствени взаимодействия или индивидуална непоносимост ( пример за това са медикаментите срещу дирофилариоза) , прием на хранителни разтвори с високо съдържание на глюкоза. Други потенциални причини за хипергликемия са:
1. Ниска консумация на глюкоза, водещо до високи нива на кръвната захар в организма:
- Захарен диабет
- Остър панкреатит
- Високо ниво на прогестерон
- Недостатъчно отделяне на отпадъци от бъбреците
2. Продукция на високи нива на глюкоза:
- Хипердаренокортицизъм
- Феохромоцитом (Феохромоцитомите представляват тумори от хромафинната тъкан, произвеждащи катехоламини. Обективната находка включва: Бледа кожа!, Хипергликемия и глюкозурия (1/3 от случаите), Левкоцитоза, Загуба на телесна маса (повишен метаболизъм))
- Глюкагоном (Рядък тумор, произхождащ от α-клетките на панкреаса. Клиничната картина се определя от повишената секреция на глюкагон и други хормони: диабет, диария, малабсорбция, анемия, загуба на тегло, некролитична еритема мигранс, глосит, вулвовагинит, тромбоемболични усложнения. В 80-90% от наличието на глюкагоном е на лице и захарен диабет, който се усложнява, поради съществуващата инсулинова резистентност.)
- Неоплазия на панкреаса
3. Естествени физиологични причини:
- Скоро след прием на храна
- Вълнение и силна емоция
- Стрес
4. Инфекции:
- Инфекции в организма могат сериозно да повишат нивата на кръвна захар
- Дентални инфекции
- Бъбречни инфекции
- Инфекции на пикочо-половите пътища
Диагностициране
Диагностицирането става чрез пълна кръвна картина , включително биохимия, както и изследване на урината. Естествено нивото на кръвната захар може да бъде проверено на момента за 10 секунди, при положение, че ветеринаря разполага с нужното оборудване. Тук трябва да се отбележи и моментното състояние на притеснение и стрес което може да промени и даде нереални показатели. В тази ситуация има варианти за домашно изследване на животните, там където те са спокойно и показателите биха били напълно реалистично. Това става с апаратчета, лесно използвани от всеки от собствениците и по максимално опростен начин. Но принципно ако няма заболяване резултатите са нормални.